پکتین

تا به حال به غلظت مربا، ماست، مارمالاد و بسیاری دیگر از محصولات کارخانه ای توجه کرده اید؟
بی شک برای همه ی ما این سوال پیش آمده است که این غلظت و قوام فوق العاده ی محصولات تولیدی کارخانه ها چگونه بدست آمده است.
یکی از معروفترین و پرکاربردترین عوامل ایجاد این غلظت استفاده  از ماده ای بنام پکتین به عنوان مواد اولیه ی این محصولات است.

پکتین در واقع یک فیبر قدرتمند می باشد، که به‌طور طبیعی در بسیاری از گیاهان و سبزیجات یافت می شود، که بعنوان  عامل پیوند بین سلول‌های گیاهی عمل می‌کند.
پکتین یک پلیمر اشتقاقی قندی- اسیدی است که از ساختارهای ژلاتینی گیاهی موجود در میوه‌جات و سبزیجات به دست می‌آید

حالت ژل مانند پکتین باعث شده تا از این ماده در صنایع غذایی به عنوان یک عامل غلیظ کننده ایده آل برای تهیه انواع مربا و ژله استفاده شود. از حالت فیزیکی ویژه این ماده علاوه بر صنایع غذایی، در صنایع دارویی نیز استفاده می شود؛ چرا که خاصیت ژل مانند این ترکیب در دستگاه گوارش ما فواید بی شماری را فراهم می آورد.

همه میوه ها و گیاهان حاوی پکتین هستند اما درصد وجود این ماده در آن ها متفاوت است و برخی از آن ها مقدار بیشتری از این فیبر را در خود دارند.
اصلی ترین منابع غنی از پکتین؛ میوه جات و سبزیجاتی از جمله سیب، مرکبات، گلابی، انگور، زیره، هویج، گیلاس و توت فرنگی می باشند.

تولید کنندگان فعال در  حوزه صنعت مواد غذایی  از این ماده به عنوان یک عامل غلیظ کننده، پایدار کننده و امولسیفایر استفاده می کنند.

از آنجایی که این ماده فاقد هرگونه چربی و کالری است، ماده افزودنی کاملاً سالمی به شمار می آید و استفاده از آن برای تولید مواد غذایی مجاز می باشد.

استفاده از این ماده برای تهیه انواع مربا، مارمالاد و ژله بسیار رایج بوده و قوام و خاصیت ژلی فوق العاده ای  به این فرآورده ها می بخشد. در برخی موارد نیز تولید کنندگان صنایع غذایی پکتین را با شکر و مقداری اسید سیتریک مخلوط می کنند و آن را به عنوان شکر مربا و یا به صورت پودر آماده برای تهیه مربای خانگی عرضه می کنند.
میزان استری شدن پکتین مهمترین عامل در میزان خواص رئولوژی و فیزیکوشیمیایی و همچنین میزان توانایی تشکیل ژل توسط پکتین می باشد.
انواع پکتین
پکتین های کند بند
تند بند
پر استر
و کم استر
_پکتین های کند بند slow set pectin
این نوع پکتین پس از سرد شدن و رسیدن به دمای ۵۰ درجه تشکیل ژل می دهد. درجه استری شدن این پکتین ها بین ۵۰ تا ۷۰ درصد است که با توجه به میزان استری شدن قدرت جذب شدن آنها نیز مشخص می‌شود. Phمناسب برای تشکیل ژل های پکتین های کند بند بین 2.8تا 3.2 است.
_پکتین های تند بند Rapid set pectin
این پکتین ها  در دمای ۸۰ درجه تشکیل ژل می دهند زیرا میزان استری شدن آنها بالای ۷۰ درصد است ‏ph مناسب برای تشکیل ژل این پکتین ها معادل ۳ تا ۳.۴ است
_پکتین های پر استر
پکتین های پراستر  یا معمولی جهت تشکیل ژل به 65 تا 70 درصد قند و 0.2 تا 1.5 درصد پکتین و PH بین 2.8 تا 3.4 نیاز دارند. پکتین این گروه در PH بالاتر از 3.5 ژل نمی دهد. اما در PH کمتر از 2.8 ژل فقط در دمای بالا تشکیل می شود.
_پکتین های کم استر
این گروه برای تشکیل ژل به قند و اسید نیاز ندارند و مناسب تهیه مربا های رژیمی هستند. ph مناسب برای تشکیل ژل در محدوده ۲.۵ تا ۶.۵ است. این نوع پکتین به سرعت تشکیل ژل می‌دهد اما به نسبت پکتین های پر استر ویسکوزیته ژل آن کمتر است.
فواید و کاربرد پکتین:
_  کاهش کلسترول خون
_ درمان زخم‌های معده و دوازدهه در فرآورده های حاوی پکتین با متوکسیل کم
_ عامل ژله کننده در ژله های گیاهی بدون ژلاتین حیوانی
_عامل امولسیون کننده آب در روغن
_ پایدار کننده دوغ جلوگیری از دوفاز شدن آن
_ پایدار کننده استابلایزر بستنی
_ عامل تثبیت کننده در شیرینی ها
_ عامل ژله کننده در مربای رژیمی
ارزش غذاییپکتین
منابع شامل: USDA
مقدار در هر ‏100g
انرژی : 325کیلوکالری
چربی کل : 0.3g
چربی اشباع : 0.1g
کلسترول : 0mg
سدیم : 200mg
پتاسیم : mg7
کربوهیدرات کل :  g90
فیبر خوراکی :9g
پروتئین :  g0.3
ویتامین ث    : mg 0
کلسیم :7mg
آهن:  2.7mg
ویتامین ب :0.6mg
ویتامین ب۱۲: 0mg
منیزیم :1mg
کشور های زیادی توانایی تولید این محصول پرکاربرد در صنعت را دارند که از جمله ی آنها می‌توان به کشور های اتریش، فرانسه، آلمان، کانادا، آمریکا، چین و… اشاره نمود.
ما نیز جهت تسهیل دسترسی تولید کنندگان مواد غذایی کشورمان، به این ماده ی حیاتی در تولید، اقدام به فروش انواع مختلف و  برند های معتبر این محصول از جمله هانیت اتریش با کد های 350 و 650، کارگیل فرانسه در چند نوعِ های، لو، تند بند و کند بند و…. با نازلترین قیمت نموده است.
شما عزیزان میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع مختلف این محصول و همچنین استعلام قیمت و موجودی با شماره زیر از طریق تماس و یا واتساپ در ارتباط باشید.
واتساپ و تماس:
09107481780📞

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *